Η ΓΚΟΛΑΡΑ του Λάζαρου έστειλε στον τελικό του Κυπέλλου την ΑΕΚ!

Η Λάρισα είχε πολύ δύσκολο έργο. Έπρεπε να έρθει στο ΟΑΚΑ και για 90 λεπτά συν τις καθυστερήσεις να κρατήσει απέναντι στην ΑΕΚ το σκορ πρόκρισης που είχε εξασφαλίσει από το πρώτο παιχνίδι (2-1). Το έκανε ως προς το πρώτο σκέλος, αυτό του 90λεπτου. Στα… χασομέρια, όμως, ένα τεράστιο γκολ του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου, από αυτά που… χαζεύουμε όταν να βλέπουμε να μπαίνουν στα ξέρα πρωταθλήματα, την «σκότωσε» και έστειλε την ΑΕΚ στα ουράνια και φυσικά στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας για τρίτη διαδοχική σεζόν!

Ιδιο σύστημα, άλλο πλάνο
Ο Μανόλο Χιμένεθ επέστρεψε στο αγαπημένο του 3-5-2 για την ρεβάνς, σύστημα που επέλεξε για τρίτο σερί ματς και ο Σωτήρης Αντωνίου. Βεβαίως το πλάνο της ΑΕΚ ήταν ξεκάθαρο. Κατοχή μπάλας, πίεση ψηλά και προσπάθεια για ένα γρήγορο γκολ την ίδια ώρα που η ΑΕΛ έπαιζε με τον χρόνο από το πρώτο λεπτό και με κλειστή άμυνα. Πλάνο που δικαίωσε την θεσσαλική ομάδα. Γιατί στα πρώτα 45 λεπτά μπορεί το κοντέρ της κατοχής να έφτασε μέχρι και το 86% (στο 21’) αλλά η ΑΕΚ έκλεισε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς τελική προσπάθεια στο τέρμα!

Ένα φάουλ του Μπακασέτα που πέρασε λίγο άουτ και τίποτα άλλο για την Ενωση η οποία είχε την μπάλα στα πόδια της αλλά δεν μπορούσε με τίποτα ν’ απειλήσει την εστία του Μπόζοβιτς. Η ΑΕΛ κέρδιζε χρόνο σε κάθε στιγμή που έβρισκε την ευκαιρία και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Η ΑΕΛ είχε τις σπουδαίες φάσεις
Κι όμως. Αν περίμενε κανείς πως η ΑΕΚ θα έμπαινε ακόμα πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο διαψεύστηκαν. Η Λάρισα πήγε να πιάσει στον ύπνο την Ενωση και το κατάφερε χωρίς όμως να την τιμωρήσει. Στο 48’ ο Γκριζμάν πέρασε και τον Μπάρκα αλλά αποφάσισε να μην τελειώσει την φάση επειδή ήταν αρκετά πλάγια (έδιωξε ο γκολκίπερ της ΑΕΚ) και στο 57’ ο Ντέλετιτς πλάσαρε αλλά ο Ελληνας τερματοφύλακας έκανε μια σπουδαία επέμβαση και έδιωξε σε κόρνερ.

Το πάλεψε ο Χιμένεθ και φουλ επίθεση
Η ΑΕΛ έκανε το τέλειο αμυντικό ματς και ο Μανόλο Χιμένεθ έψαχνε τρόπο να απαντήσει. Πρώτη κίνηση ο Λάζαρος (και 4-2-3-1), δεύτερο κίνηση ο Μασούντ αντί του Κονέ και τρίτη κίνηση ο Γιακουμάκης (αντί του Γκάλου) με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να τελειώσει το παιχνίδι με 4-2-4!

Και από την είσοδο του Λάζαρου η ΑΕΚ όχι μόνο έγινε πιο επιθετική αλλά και απειλητική. Από το 76’ μέχρι το 86’ η ΑΕΚ έχει πέντε καλές φάσεις για να σκοράρει αλλά είτε απομάκρυναν οι αμυντικοί της ΑΕΛ είτε οι επιθετικοί της Ενωσης ήταν άστοχοι.

Η γκολάρα στο 94’
Και φτάσαμε στις καθυστερήσεις του αγώνα. Με τον Παπαπέτρου να δείχνει πέντε λεπτά (απολύτως δικαιολογημένα) η ΑΕΚ κέρδιζε συνεχόμενα κόρνερ με αποτέλεσμα να ανέβει και ο Μπάρκας. Στο τελευταίο κόρνερ και με τον χρόνο να τρέχει ο Αραούχο (!) το εκτέλεσε ο Μπάρκας πήγε στην πορεία της μπάλας η οποία κατέληξε στον Λάζαρο ο οποίος μ’ ένα σπουδαίο γκολ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και την πρόκριση στην ΑΕΚ για τον τελικό της 12ης Μαΐου.