Η Πολωνία στους «8» του Ευρο 2016

Η Πολωνία επικράτησε με 5-4 της Ελβετίας στην διαδικασία των πέναλτι και έγινε η πρώτη ομάδα του Euro 2016 που προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του Κροατία – Πορτογαλία (απόψε στις 22:00).

Λεβαντόβσκι, Μίλικ, Γκλικ, Μπλαστσικόβσκι και Κριχόβιακ σκόραραν από τα 11 βήματα, οι Πολωνοί δεν έχασαν πέναλτι, ενώ για την Ελβετία μοιραίος ήταν ο Γκρανίτ Τζάκα, ο οποίος αστόχησε με την μπάλα να φεύγει άουτ μετά το δυνατό του σουτ.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα (και η παράταση) ολοκληρώθηκε ισόπαλη με 1-1, με τον Γιάκουμπ Μπλαστσικόβσκι να σκοράρει για δεύτερο σερί ματς και τον Τζερντάν Σατσίρι να απαντά στο 82′ με τρομερό γκολ με γυριστό σουτ!

Οι Ελβετοί ήταν ανώτεροι στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση, αλλά δεν πέτυχαν το γκολ της ανατροπής και… το πλήρωσαν στα πέναλτι.

Ελβετία – Πολωνία 1-1 (4-5 πέν.)

Σκόρερς: 82′ Σατσίρι / 39′ Μπλαστσικόβσκι

Γήπεδο: «Stade Geoffroy Guichard», Σεντ-Ετιέν

Διαιτητής: Μαρκ Κλάτενμπεργκ (Αγγλία)