Για 11η φορά πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρεάλ

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 11η φορά στέφθηκε η Ρεάλ καθώς κέρδισε την Ατλέτικο Μαδρίτης στα πέναλντι.

Ο τελικός του Champions League κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι (5-3), καθώς στην κανονική διάρκεια οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1, ενώ η παράταση ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

Η Ρεάλ προηγήθηκε στο 15′ με γκολ του αρχηγού της Σέρχιο Ράμος από θέση οφσάιντ και η Ατλέτικο, που έχασε πέναλτι στο 47′ με τον Γκριεζμάν, ισοφάρισε στο 79′ με τον Καράσκο.

Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε εκεί και στη διαδικασία των πέναλτι, ο Χουανφράν αποδείχθηκε μοιραίος για την ομάδα του και ο εξαφανισμένος σε όλο το ματς Κριστιάνο Ρονάλντο, ντύθηκε… ήρωας, χαρίζοντας μια ακόμα ευρωπαϊκή κούπα στην ομάδα του.

Γκολ-οφσάιντ και… ημίχρονο!

Η Ρεάλ μπήκε με σαφή σκοπό να πιέσει, να δημιουργήσει φάσεις και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Και το κατάφερε! Αφού ο Όμπλακ είπε στο 6’ «όχι» στην εξ’ επαφής προσπάθεια του Κασεμίρο, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο εννιά λεπτά αργότερα. Ο Κρόος εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Μπέιλ έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Σέρχιο Ράμος με προβολή άνοιξε το σκορ. Γκολ, όμως, που δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ!