Europa League: Ο Ανέστης «κατέβασε ρολά» και η εκπληκτική ΑΕΚ πήρε 0-0 στο «Σαν Σίρο» από την Μίλαν

«Ατσάλινη» η ΑΕΚ έφυγε αήττητη από το «Σαν Σίρο» με τη Μίλαν (0-0) και παραμένει γερά στο παιχνίδι της πρόκρισης στον 4ο όμιλο του Europa League.

Ομάδα με όλη τη σημασία της λέξης ήταν η Ένωση απέναντι στο μεγάλο φαβορί για την πρωτιά του γκρουπ, δεν φοβήθηκε σε καμία στιγμή του ματς, αντίθετα έπαιξε επιθετικά και διεκδίκησε με αξιώσεις το «διπλό». Το μεγάλο «όπλο» για το συγκρότημα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν η συνοχή που είχε σε όλο το 90λεπτο, οι γραμμές συνεργάστηκαν άρτια, ενώ ο Ανέστης έδωσε την «απάντηση» που έπρεπε στους επικριτές του.

Δεν είχε ακούσει και λίγα το τελευταίο διάστημα ο διεθνής τερματοφύλακας, ο οποίος σε τέσσερις περιπτώσεις είπε «όχι» στους γηπεδούχους και δικαιωματικά του αξίζει ο τίτλος του κορυφαίου του αγώνα. Κανείς από τους συμπαίκτες του δεν υστέρησε και σαφώς με τέτοιες εμφανίσεις η ελληνική ομάδα δεν έχει να φοβηθεί κανέναν και πουθενά.

Η ΑΕΚ όχι μόνο «κοίταξε στα μάτια» την Μίλαν από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, αλλά ήταν η ομάδα που έχασε τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς. Η ελληνική ομάδα, άψογα στημένη στον αγωνιστικό χώρο (3-5-2) και με τον Ανέστη να «κατεβάζει ρολά» δεν επέτρεψε στους «ροσονέρι» να την απειλήσουν στο πρώτο μέρος, εκτός από την φάση του 45ου λεπτού, με τον Αντρέ Σίλβα να σουτάρει και τον Σιμόες να βάζει την προβολή.

Οι «κιτρινόμαυροι» στο διάστημα αυτό «άγγιξαν» το γκολ δύο φορές, αρχικά στο 30΄ μετά το γύρισμα του Σιμόες και την απόκρουση του Ντοναρούμα η μπάλα πέρασε παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος και στο 41΄ με τον Μάνταλο να βρίσκεται σε θέση βολής από το ημικύκλιο της περιοχής, αλλά το σουτ που επιχείρησε κόντραρε στα σώματα αμυντικών της Μίλαν.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην επανάληψη, αλλά και πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτασε πρώτη κοντά στην επιτυχία, στο 52΄, με την κεφαλιά του Λόπες να περνάει πάνω από το δοκάρι του Ντοναρούμα.

Στο δίλεπτο 68΄-69΄ ο Ανέστης έδειξε την κλάση του, αρχικά στο φάουλ του Σούσο και στη συνέχεια στο τετ-α-τετ με τον Κουτρόνε. Σιγά-σιγά η ελληνική ομάδα ισορρόπησε και πάλι το ματς, έκλεισε τους διαδρόμους προς τους επιθετικούς της Μίλαν και δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα στο τελευταίο 20λεπτο.

Ακόμη κι όταν έγινε αυτό στα τελευταία λεπτά, ο Ανέστης είπε και πάλι «όχι» στο φάουλ του Τσαλχάνογλου στο 90΄, ενώ στις καθυστερήσεις ο Αραούχο έφυγε μόνος του προς την εστία του Ντοναρούμα, αλλά τον πρόλαβαν οι αμυντικοί της Μίλαν.