Europa League: Η ισοπαλία της ΑΕΚ με τη Ριέκα διατηρεί ελπίδες πρόκρισης

Κάνοντας μεγάλη ανατροπή από το 0-2, η ΑΕΚ ήρθε χτες ισόπαλη 2-2 με τη Ριέκα στο ΟΑΚΑ για την 5η αγωνιστική του ομίλου της στο Europa League.
Η «Ένωση» έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρόκριση, ωστόσο ισχύει γι’ αυτήν το «μη χείρον βέλτιστον», αφού παραμένει ζωντανή ενόψει της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής, στην οποία χρειάζεται να μη χάσει στη Βιέννη από την Αούστρια, ώστε να πάρει αυτή το δεύτερο εισιτήριο (το άλλο το «σφράγισε» η Μίλαν) που οδηγεί στους «32».
Το πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί… παλαβό, αφού η ΑΕΚ βρέθηκε νωρίς-νωρίς στο καναβάτσο. Η Ένωση, με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση με το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και τον Τσιγκρίνσκι να επιστρέφει για πρώτη φορά από τον Αύγουστο βρέθηκε να κυνηγά το σκορ από το 8ο λεπτό με το γκολ του Γκόργκον. Ο ίδιος παίκτης στο 26′ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στη Ριέκα (η οποία είχε και δύο δοκάρια!), για να έρθει ο Αραούχο λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους να μειώσει το σκορ, κρατώντας ζωντανούς τους γηπεδούχους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε την κροατική ομάδα, καταφέρνοντας να φέρει το σκορ στα ίσια στο 55ο λεπτό με το γκολ του Χριστοδουλόπουλου. Η συνέχεια ήταν δική της. Πίεσε τους φιλοξενούμενους ψάχνοντας το τρίτο γκολ της μεγάλης ανατροπής, είχε την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν στην τελική προσπάθεια. Η μεγαλύτερη φάση για το 3-2 ήρθε στο τέλος και συγκεκριμένα στο 89′ στο δοκάρι του Αραούχο.