Euroleague: «Πράσινη» Παρασκευή

Στη ζωή και ειδικά στον αθλητισμό, τα πάντα είναι θέμα (και) μαθηματικών. Ο Παναθηναϊκός είχε δεχθεί 54 πόντους από τη Ρεάλ στο πρώτο ημίχρονο, την περιόρισε σε μόλις 26 στο δεύτερο μισό και τη νίκησε με 82-80. Τόσο απλά!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε έτσι την τέταρτη συνεχή νίκη και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-3, την ώρα που η «βασίλισσα» υποχώρησε στο 5-4, χάνοντας για τέταρτη φορά στους τελευταίους πέντε αγώνες της στην Ευρωλίγκα.

Για να φτάσει πάντως ως τη… βρύση, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να επιστρέψει από το -16 που είχε βρεθεί να χάνει (40-56) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και συγκεκριμένα στο 21ο λεπτό..

Πρωτεργάτες της μεγάλης ανατροπής ήταν οι Ρίβερς (20 πόντοι), Γκιστ (15) και Καλάθης (12), παρότι έχασε κρίσιμες επιθέσεις στο τέλος, αλλά ήρωας του αγώνα αναδείχθηκε, που με το τρίποντο στα 22΄΄ πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ουσιαστικά, το παιχνίδι ξεκίνησε για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο. Με τον Καλάθη να «ταΐζει» διαρκώς τους Γκιστ, Ρίβερς, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 13-2 και στο 25΄ μείωσε σε 53-56, ενώ ο Σίνγκλετον ισοφάρισε σε 62-62 στο 28΄, αλλά τρίποντο του Ρούντι και καλάθι του Ρέγιες ξανάφεραν τους «μπλάνκος» μπροστά.

Ο Καλάθης μείωσε στο 35΄ σε 72-73 μετά από κλέψιμο του Γκιστ, ενώ ο Ρίβερς με τρίποντο στο 36΄ έδωσε προβάδισμα (75-73). Ο Ντόντσιτς ισοφάρισε σε 77-77 στο 39΄ και ο Τόμπκινς με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 77-78 στους Μαδριλένους.

Ο Παππάς, όμως, στην πρώτη προσπάθεια από τα 6,75 ευστόχησε και έγραψε το 80-78, για να κριθεί εν τέλει ο αγώνας στη «ρουλέτα» των βολών, αφού ο Τόμπκινς αστόχησε στο τελευταίο σουτ (τρίποντο) του παιχνιδιού.