Euroleague: Λύγισε ο Παναθηναικός

Αν και ο Παναθηναϊκός παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την Φενέρμπαχτσε και είχε καταφέρει να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, τελικά λύγισε. Στο δεύτερο μέρος οι Τούρκοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να κάνει τα… πάντα στην επίθεση κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 71-58, κάνοντας break από τον πρώτο κιόλας αγώνα της σειράς.
Ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α΄δεκάλεπτο και με 10 πόντους. Στη συνέχεια κατάφερε να αντιδράσει και να προηγηθεί ακόμη και με διπλάσιο αριθμό πόντων. Όμως το κακό γ΄δεκάλεπτο που έκανε πετυχαίνοντας μόλις 8 πόντους, άλλαξε για ακόμη μια φορά τη ροή του αγώνα δίνοντας την ευκαιρία στη Φενέρ να προηγηθεί. Από κει και πέρα το πάνω χέρι το είχαν οι Τούρκοι όπου και επικράτησαν με το τελικό 58-71 κάνοντας το 1-0 στη σειρά των νικών και το break στην έδρα.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Ζέλικο Ομπράντοβιτς στο ΟΑΚΑ σαν αντίπαλος ενώ ο δεύτερος αγώνας της σειράς θα γίνει την Πέμπτη στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.
Τα δεκάλεπτα: 15-16, 42-28, 50-48, 58-71.