Basketball Champions League: Πανηγυρική πρόκριση της ΑΕΚ στους «16», κέρδισε την Μπαϊρόιτ

Πανηγυρική πρόκριση στους «16» του Basketball Champions League πήρε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Μετά από τεράστια ανατροπή, η Ένωση πήρε τη νίκη με 83-81 επί της Μπαϊρόιτ στο ΟΑΚΑ, για τη 14η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, και σε συνδυασμό με τις νίκες των Βενέτσια και Στρασμπούρ έκανε άλμα τετράδας στον 3ο όμιλο, που την έστειλε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.
Οι κιτρινόμαυροι για 30 λεπτά έκαναν τα πάντα στραβά, ωστόσο με μία απίστευτη αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο και δύο μεγάλα τρίποντα του Βασιλόπουλου και του Σάκοτα στο τέλος έφερε τούμπα το παιχνίδι και κατάφερε να πανηγυρίσει μία επική πρόκριση.
Με τη Στρασμπούρ να έχει διαλύσει τη Μπάνβιτ 80-63 λίγα λεπτά νωρίτερα μέσα στην Τουρκία, η ΑΕΚ ήξερε ότι χρειαζόταν νίκη επί της Μπαϊρόιτ και νίκη της Βενέτσια επί της Εστουντιάντες για να προκριθεί. Τελικά, όλα έγιναν όπως ακριβώς τα ήθελε.
Ήρωας για την ΑΕΚ ο αρχηγός Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος στην τέταρτη περίοδο έκανε τα.. πάντα και παράλληλα ήταν αυτός που πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος διαμορφώνοντας το 83-81. Τρομερή εμφάνιση από τον Μάνι Χάρις με 23 πόντους και απίστευτη ενέργεια αλλά και από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο, ο οποίος ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα, ενώ πέτυχε και το τρίποντο για το 80-81.
Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81.