Basketball Champions League: Άνετη η ΑΕΚ, κέρδισε με 91-73 την Ολίμπια Λουμπλιάνας

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα της Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 91-73 μπροστά σε περίπου χίλιους φίλους της στο ΟΑΚΑ βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο Champions League σε 3-3.
Οι Σλοβένοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στην Ένωση μόνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Προηγήθηκαν με 18-20 στο 8′, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ απάντησε με σερί 9-0 κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με 7 πόντους μπροστά 27-20.
Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στους 4 πόντους (29-25 στο 11′), για να ακολουθήσει ένα “κιτρινόμαυρο” σερί 10-0 (39-25 στο 16′) που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ.
Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κράτησε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο υπόλοιπο του αγώνα κι έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 50-39, 72-59, 91-73.