Basket League: Κράτησε απόρθητο το «κάστρο» του ο Ηφαιστος Λήμνου

Ο Ήφαιστος κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο μέσα στη Λήμνο (6 στα 6), αφού επικράτησε δύσκολα με 80-76 του Λαυρίου και ανέβηκε στο 7-6.

Δεν χάνει με τίποτα στη Λήμνο ο Ήφαιστος.

Οι νησιώτες κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ δύσκολα με 80-76 του αξιόμαχου Λαυρίου και να φτάσουν στο 7-6, ενώ παράλληλα έκαναν το 6/6 στην έδρα της στην Basket League.

Oι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-9.

Για τους νικητές ο Έβανς ήταν εκπληκτικός με 28 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους 24 είχε ο Ντέβιν.

Ο αγώνας

Το Λαύριο μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-17 στο 4′ με τον Λαμπ. Ο Ήφαιστος απάντησε με σερί 6-0 με τον Έβανς στο 6′. Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και με τον Λαμπ έγραψαν το 17-25. Η ομάδα του Σερέλη διατήρησε μια καλή διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-29).

Η δεύτερη περίοδος ήταν δύσκολη στο ξεκίνημα για την ομάδα της Λήμνου. Το Λάυριο εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 (28-42) με τον Κουζέλογλου στο 16′. Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι στο τέλος του δεκαλέπτου και με σερί 10-0, πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 38-42. Το Λαύριο σούταρε με 8/16 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Ο Ήφαιστος πήρε και πάλι το προβάδισμα για το 44-43 με τον Μπρέιζελτον στο 22′, ενώ ο Έβανς έκανο το 55-49 στο 24′. Ο Ντέβιν μείωσε σε 60-58 στο 29′. Ο Ίνγκλις ήταν ο άνθρωπος που υπέγραψε το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου (62-60).

Το ματς συνέχισε να είναι συναρπαστικό με τον Μπιούφορντ να κάνει το 66-67 στο 32′. Ο Φρειμάνις με 2 βολές έκανε το 73-71 και έφτασε στους 12 πόντους, 5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Ίνγκλις ισοφάρισε σε 76-76, 2:30 πριν το τέλος. Ο Έβανς με 2/2 βολές έκανε το 78-76, 35 δευτερόλεπτα πριν τη ληξη, ενώ ο Γκότσερ έκανε δύο σερί τάπες στην επόμενη επίθεση του Λαυρίου. Ο Τζέρι Σμιθ με 2/2 βολές, έκανε το 80-76 και έτσι έγινε το 7/7 για τον Ήφαιστο μέσα στη Λήμνο.

Tα δεκάλεπτα: 24-29, 38-42, 62-60, 80-76

Ηφαιστος Λήμνου (Στέλιος Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7, Εβανς 28, Γουίγκινς 4, Μπράζελτον 11, Φρειμάνις 12, Μανωλόπουλος 0, Μούρτος 1, Σταμάτης 0, Διαμαντάκος 4, Χρυσικόπουλος 3, Γόντικας 0,Σμιθ 10

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λούντζης 2, Κακλαμανάκης 10, Κουζέλογλου 8, Λαμπ 11, Ινγκλις 13, Μαστρογιαννόπουλος 0, Περάκης 0, Νίξον 0, Λέγκικας 0, Γκαβασιάδης 0, Μπιούφορντ 8, Ντέβιν 24