Basket League: Χαλαρή προπόνηση για τον Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έπαιξε όσο… χρειάστηκε απέναντι στον Χολαργό και επικράτησε εύκολα με 86-64 διατηρώντας το αήττητο στην Basket League. Μεγάλο rotation από τον Πιτίνο ενόψει Μπάγερν και Μπαρτσελόνα. Τραυματίστηκε ο Αντετοκούνμπο.

Ήταν δεδομένο ότι μετά το ντέρμπι στο ΣΕΦ και λίγες μέρες πριν την «διαβολοβδομάδα» στην EuroLeague, o Ρικ Πιτίνο θα άνοιγε πολύ το rotation απέναντι στον Χολαργό ώστε να έχει «φρέσκα» πόδια και «φρέσκα» μυαλά ενόψει των δύο πολύ κρίσιμων αναμετρήσεων με την Μπάγερν στο ΟΑΚΑ και την Μπαρτσελόνα στην Βαρκελώνη. Όμως δεν περίμενε ότι σε ένα τέτοιο ματς θα είχε… απώλειες και μάλιστα ενός από τους καλύτερους αμυντικούς της ομάδας.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο τραυματίστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα και φυσικά όλοι στον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ ήταν σε… αναμμένα κάρβουνα μετά το τέλος του αγώνα και τη «σβηστή» νίκη (86-64) απέναντι στον Χολαργό. Ένας ματς όπου ο Αμερικανός προπονητής πήρε «σκορ» και από τους 12 παίκτες που βρέθηκαν στο παρκέ και να… μετράει κέρδη από την παρουσία των Παπαγιάννη, Καλαϊτζάκη.

Φυσικά το ματς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο Μήτογλου άγγιξε το double-double (8π., 10ριμπ.), ενώ πέντε παίκτες του «τριφυλλιού» και πιο συγκεκριμένα οι Τόμας (12π.), Καλάθης (10π., 6ασ.), Παπαγιάννης (10π., 5/5δίπ.), Παπαπέτρου (10π.), Λεκαβίτσιους (10π.) ήταν «διψήφιοι». Ο Παναθηναϊκός έψαχνε ένα καλό ματς προκειμένου να αφήσει μία και καλή πίσω του την ήττα και την άσχημη εμφάνιση στο ΣΕΦ γνωρίζοντας ότι θα κριθεί σε μεγάλο βαθμό το μέλλον του στη φετινή EuroLeague στα ματς που έρχονται.

Ευχάριστη η ατμόσφαιρα στις εξέδρες του ΟΑΚΑ από 6.000 φίλους του Παναθηναϊκού οι οποίοι ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της «πράσινης» ΚΑΕ για την «ημέρα φιλάθλου» και την γενική είσοδο των τριών ευρώ, με όλα τα έσοδα να διατίθενται, μέσω του υπό σύσταση ιδρύματος «ΠΑΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ», για κοινωφελείς σκοπούς.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε «σβηστός» στο παιχνίδι, χωρίς να πατήσει ιδιαίτερα το πόδι στο γκάζι και χωρίς να φορτσάρει από το πρώτο λεπτό. Στόχος του Μπάνκι ήταν να περάσει τη μπάλα μέσα στο καλάθι, ενώ μέσα από την καλή άμυνα να βρει όσο το δυνατόν περισσότερους πόντους στο ανοικτό γήπεδο. Μετά το 7-6 στο 3′ οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα σερί 10-0 και έφτασαν στο +11 (17-6) τρία λεπτά πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (23-13). Ένα διάστημα όπου επιχείρησαν μόλις ένα τρίποντο (0/1) ενώ είχαν 11/18 δίποντα και όλα μέσα από το «ζωγραφιστό»! Οι Τόμας και Λάσμε ήταν εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει, την ώρα που στον Χολαργό μετρούσαν 6 λάθη, τέσσερις χαμένες βολές (4/8) και μόλις 4/9 σουτ εντός παιδιας.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα ούτε στην δεύτερη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να ελέγχει πλήρως το ματς, αλλά παράλληλα να κάνει και συντήρηση δυνάμεων ενόψει της «διαβολοβδομάδας» που έρχεται στην EuroLeague. Η διαφορά εκτοξεύθηκε και στους 17 πόντους (42-25), με τους γηπεδούχους να είναι τα απόλυτα αφεντικά του ματς, έχοντας «ψεγάδι» τα τρίποντα με 1/8 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα στο πρώτο μισό του αγώνα. Πάντως στο πρώτο ημίχρονο ο Ρικ Πιτίνο είχε χρησιμοποιήσει και τους 12 παίκτες μοιράζοντας τον χρόνο συμμετοχής, με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί στα ριμπάουντ (21-14) και τον Χολαργό να έχει μόλις 10/24 εντός παιδιάς.

Αόμα πιο «σβηστός» μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αν και είχε φροντίσει αρχικά να στείλει την διαφορά στους 18 πόντους (47-29) με τρίποντο του Παπαπέτρου, ο οποίος είχε 2/2 έξω από τα 6.75 μέτρα και όλοι οι υπόλοιποι συμπαίκτες του 0/8! Ο Χολαργός εκμεταλλεύτηκε την «πράσινη» χαλάρωση, μείωσε στους 11 πόντους χάρη στην καλή εμφάνιση του Χόκινς (51-40) στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Βέβαια η διαφορά ποιότητας έκανε την… γενική διαφορά στο ματς αφού ο Παναθηναϊκός όποτε ήθελε να πιέσει λίγο παραπάνω στην άμυνα έβρισκε το εύκολο καλάθι στην επίθεση. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ πήγε για πρώτη φορά στο +23 για το «τριφύλλι» (73-50) στο 33′. Ο Παπαγιάννης είχε θετική παρουσία στο παρκέ όπως και οι Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεκαβίτσιους.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-29, 65-48, 86-64

Παναθηναϊκός (Ρικ Πιτίνο): Γκιστ 4, Παππάς 4, Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 3, Τόμας 12, Παπαγιάννης 10, Λοτζέσκι 4, Παπαπέτρου 10, Καλαϊτζάκης 7, Λάσμε 4, Μήτογλου 8, Λεκαβίτσιους 10

Χολαργός (Αντρέας Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13, Γιάνκοβιτς 8, Οκερέαφορ 0, Αγκμπελέσε 12, Χόκινς 17, Κόττας 2, Καμπερίδης 4, Τάλτον 6, Σκουλίδας 0, Καλαϊτζάκης 1, Ραλλάτος 1