Μπάσκετ: Ήττες για ΑΕΚ και ΠΑΟΚ στο Τσάμπιονς Λιγκ του μπάσκετ

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ δεν άρχισαν όπως θα επιθυμούσαν τις υποχρεώσεις τους στο Champions League.
Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ ξεκίνησε άσχημα τις υποχρεώσεις της για τον 3ο όμιλο αφού υπέστη ήττα από την ισπανική Εστουντιάντες με 87-79. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ένα κάκιστο πρώτο μέρος ιδιαίτερα αμυντικά, παρασύρθηκαν πλήρως από το ρυθμό των φιλοξενούμενων, που με πρωταγωνιστές τους Μπράουν με 28 π. και Λάντε-σμπεργκ με 28 προηγήθηκαν μέχρι και με 18 π. ενώ, η Εστουντιάντες κράτησε τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα μέχρι και το ημίχρονο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μειώνοντας σε 66-65 στο 34′ και 70-68 3 λεπτά πριν από το φινάλε. Ωστόσο, τα λάθη, η κούραση αλλά και οι περισσότερες λύσεις που διέθεταν οι αντίπαλοι στα κρίσιμα σημεία δεν οδήγησαν σε ανατροπή των δεδομένων.
Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Τζέιμς.
Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τις άσχημες εμφανίσεις του μετά τις ήττες από Άρη και Προμηθέα και έχασε εκτός έδρας από την Λούντβιγκσμπουργκ με 103-70, στο πρώτο του φετινό παιχνίδι στο Champions League.